शनिबार, मंसिर १७, २०७९

यस्ता छन् अमलाका फाइदाहरु

अमलाको सेवनले हाम्रो स्वास्थ्यलाई धेरै फाइदा पुर्याउछ । अमलाको जुस बनाएर पिएमा धेरै रोगहरुबाट पनि बच्न सकिन्छ । समग्रमा अमलाको जुस औषधिय गुणले भरिपुर्ण छ । यसर्थ स्वाद र औषधिले भरिपूर्ण अमलाको अचार वा तितौराका साथै यसको जुस बनाएर पनि पिउने गरौं । यस्ता छन् अमलाका फाइदाहरु:-

१) अमलामा क्याल्सियम, प्रोटिन, भिटामिन, मिनरल्स लगायतका विभिन्न पोषक तत्वहरु पाइन्छ । यसले शरीरको रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउने काम गर्छ । यसको नियमित सेवनले शरीरको सेल बढाउनुका साथै स्फूर्त पनि राख्छ । अझ महिलामा देखापर्ने विभिन्न शारीरिक समस्याबाट मुक्त राख्न अमलाले विशेष भूमिका खेल्ने गर्छ । यसले विभिन्न इन्फेक्सनबाट पनि टाढै राख्छ । रक्त सञ्चालन गराउँछ र मुटुसम्बन्धी रोग लाग्नबाट पनि बचाउने गर्छ ।

२) अमलाले रगतमा चिनीको नियन्त्रण गर्छ । चिकित्सकले समेत डाइबिटिज (मधुमेह रोग)का बिरामीलाई अमला खान सल्लाह दिने गर्छन् । अमलालाई मुरब्बा, जुस, अचार जे बनाएर खान सक्नुहुन्छ । यसले मेटाबोलिज्म बढाएर शरीरलाई तागत दिन्छ । यसमा फाइबर हुन्छ, जसले पाचन प्रणालीलाई मजबुत बनाउने गर्छ । अमला खाँदा कब्जियत, अपच, प-खालाजस्ता समस्या समाधान गर्छ ।

३) अमलाले कपाललाई पनि निकै फाइदा पुर्याउँछ । यसले कपाललाई बाक्लो, कालो र चम्किलो बनाउँछ । यसले कपाललाई टु`क्र`नबाट रोक्छ । अमला खानुका साथै कपालमा कु`टे`र लगाउनाले पनि कपाल राम्रो हुन्छ ।४) अमलाले आँखाको ज्यो-ति बढाउन मद्दत गर्छ । अमलाको नियमित सेवनले र-त-न्धो हुन दिँदैन । अमलाको जुसमा थोरै मह मिसाएर पिउनाले आँखालाई एकदमै फाइदा पुग्ने गर्छ । रोग प्रतिरक्षात्मक प्रणाली मजबुत बनाउँछ ।

५) अमलामा पानीको मात्रा पनि हुन्छ यसले पि-साब सम्बन्धी समस्या हटाउने गर्छ । अमलाले अनावश्यक नून, ए-सि-डलाई पनि पि-सा-बका माध्यमले बाहिर निकाल्ने गर्छ । यसका कारण युरिक ए-सि-ड, मिर्गौलाका समस्या हटेर जान्छ । ६) कोही मानिस उमेरै नपुगी बुढो देखिन्छन् । अमलाको नियमित सेवनले चाउरिएको अनुहार फुकाउँछ र बुढ्यौलीपनालाई कम गर्छ । अमलाको सेवनले अनिद्राको समस्या कम हुन्छ । अमलाको जुसले कस्ता रो-गहरु निको पार्छ

यो समाचार पढेर तपाईलाई कस्तो लाग्यो ?